Таг: ЕУ

Бугaрија го блокирa и ФРОНТЕКС зaрaди мaкедонскиот јaзик

Европскaтa комесaркa зa внaтрешни рaботи, Илвa Јохaнсон, изјaви декa рaзговaрa со бугaрските влaсти зa дa изнaјде решение зa блокaдaта нa Софијa нa...

Владата очекува безусловен старт на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот...

Новиот амбасадор на ЕУ Дејвид Гир пристигна во Скопје

,,Пристигнав во Скопје. Очекувам да ја запознам целата земја и нејзиниот народ, истовремено обезбедувајќи поддршка за нејзината интеграција во ЕУ“-напиша на Твитер...

Во наредните 7 години за С. Македонија ќе бидат достапни 3...

Во рамките на новиот буџет на ЕУ испрограмирани се и средствата за третата генерација на претпристапна помош ИПА 3, согласно која на...

Лидерите на ЕУ постигнаа историски договор за седумгодишниот буџет тежок 1.074...

Лидерите на земјите членки на ЕУ по неколкудневни тешки преговори постигнаа историски договор за планот за опоравување на унијaта по тешката економска...

Димитров и Царовска на велосипеди кон ЕУ(видео)

Носителите на изборната листа за ИЕ1 на коалицијата ,,Можеме“, Никола Димитров и Мила Царовска, направија велосипедска тура, симболично насловена како ,,Сите заедно...

Заев: По 19 години европски пат добивме преговарачка рамка со ЕУ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со своите сопартијци и коалициски партнери, пред Собрание на РСМ, зборуваше за вчерашната одлука на ЕК за...

За проширувањето на ЕУ(и датум за преговори) ниту збор на видео...

Европската Унија на Западен Балкан во овој момент му нуди солидарност во борбата против КОВИД 19, зголемена секако со финансиска и економска...

ЕУ активираше пакет од 3,3 милијарди евра за Западен Балкан за...

Лидерите на земјите членки на ЕУ, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на...

Врачена првата испорака медицинска помош од ЕУ вредна 4 милиони евра

,,Европската Унија како несомнено најголем наш донатор во кризава предизвикана од пандемијата, дава чувство на солидарност и сигурност дека заедно ќе излеземе...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com