Таг: закон за јазици

Каракамишева ќе иницира поништување на Законот за јазици пред Уставен суд

После критичното мислење на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, членот од Македонија во Венецијанската комисија, професоркат...

Османи: Венецијанската комисија го одобри извештајот за Законот за употреба на...

Претставникот на македонската влада во Венцијанската комисија, Бујар Османи, објави дека Законот за употреба на јазици го поминал филтерот и на оваа...

ФДМ: Изразуваме загриженост за недоречености во Законот за јазици и ксенофобочните...

Форумот за демократска Македонијa, заедница на иселеници од Македонија, го поздравува секој чекор што оди во насока на унапредување на правата на помалите етнички...

ВМРО ДПМНЕ: Без потпис на Претседателот нема легален закон(видео)

,,Евентуалниот обид на власта да продолжи диво и нелегално да гази по правниот систем во државата ќе биде причина за нови кривични пријави кои...

Јанчев: Законот за јазици создава гнев кај граѓаните и е реално...

Митко Јанчев, градоначалник на општина Кавадарци и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во неговото вчерашно гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, рече дека тој како...

 Биди Македонец

  Пишува: Емилија Лазаревска   Верувам дека актуелната владејачка гарнитура, благо кажано, е изненадена и не очекуваше вакви реакции во јавноста по изгласувањето на Законот за употреба...

,,Патриотска“ ноќна серенада пред домот на пратеничката на СДСМ од Прилеп...

Вчера, во Прилеп, пред домот на пратеничката Кети Смилеска од СДСМ, беа собрани  граѓани кои скандираа „Кети предавник“. Откако  вадејачкото мнозинство на чело на СДСМ...

Амбасадата на САД не го коментира Законот за јазици, очекува Собранието...

    Како што кажа помошникот-државен секретар Мичел во вторникот, за време на неговата посета на Скопје, Македонија прави големи чекори во процесот на градење силна...

Пописот беше неопходен пред да се донесе Законот за јазици

Реакции:Професор д-р Петар Попоски - Aalborg Универзитет - Данска   - Пред да се означи законот за јазици како регресивен или прогресивен, потребна е една здодевна,...

ВМРО ДПМНЕ: Заев лаже, Законот за јазици е неуставен и неприменлив

Зоран Заев лаже. Законот е неуставен неприменлив и штетен. Како што ќе минува времето неговата лага ќе стане се поочигледна. Исто како и лагите...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com