Таг: закон

Конечно од 1 октомври стартува учебната година со законски измени и...

Собранието на Република Северна Македонија, вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено...

Јавниот обвинител ќе го избира Совет на јавни обвинители, продолжуваат сите...

Владата на Република Северна Македонија на својата 8-ма редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство...

Владата го усвои предлог Законот за Јавно обвинителство

Владата на РСМ, на седница доцна синоќа го усвои предлог Законот за Јавно обвинителство, како што најави претходно лидерот на СДСМ, Зоран...

Заев објави дека е обезбедено двотретинско мнозинство за Закон за Јавно...

,,Вечерва е постигната доволно добра основа за да почне процедурата за носење Закон за јавно обвинителство. Очекувам Владата вечерва да заседава и...

Собранието го донесе Законот за управување со отпад

Собранието на Република Северна Македонија денеска го усвои Законот за управување со отпадот, со кој се забранува увозот на отпад кој се...

Локвенец: ВМРО ДПМНЕ го загрозува членството во НАТО

,,ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски продолжуваат со деструктивното однесување на штета на интересите на граѓаните и државата. Свесното блокирање на Законот за одбрана,...

Парите на СЈО на предлог на пратеник на СДСМ се пренаменети...

Вработените во СЈО, кое се' уште законски постои до септември 2020 година, реагираат поради одлуката на сите членови на Комисија за финансирање...

Охрид СОС предупредува дека новиот Закон за легализација на дивоградби е...

Во вторник (10 декември) на седница на Влада на РСМ, ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби кој се очекува...

Македонскиот јазик во иднина да се изучува два семестра на сите...

По серијата одржани подготвителни состаноци и седници на кои се разговараше за унапредувањето на состојбата на македонскиот јазик и македонистиката, Советот за...

Дескоска: Забелешките на текстот на Законот за ЈО се внесени и...

Опциите како ќе изгледа новиот Закон за Јавно обвинителство, се ставени на хартија. Тоа се истите оние забелешки произлезени од разговорите со...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com