Таг: иселеници

Тортевски: За настаните пред македонските амбасади е надлежно и нашето обвинителство

,, За настаните пред нашите амбасади денеска надлежно е и нашето ОЈО. Последиците делуваат во РМ. Сите силеџии може да бидат осудени во отсуство...

ФБ ја отстрани страницата ,,Предавници-Traitors“ заради несоодветни содржина

По повеќе пријави, Фејсбук ја отстрани страницата на која македонси иселеници во Австралија постираа видео материјали, имиња и навредливи содржини за гласачи кои дојдоа...

Ова се македонските иселеници во Австралија кои противзаконски ги снимаат и...

Овие луѓе, македонски иселеници во Австралија и најверојатно автстралиски државјани, од изутрина стојат пред зградата каде е гласачкото место за референдумот во Мелбурн и...

Агенција за иселеништво се плаши да ја употреби придавката МАКЕДОНСКИ пред...

  Ова е официјалната покана на Агенција за иселеништво за отворање на уште една сесија на Летната школа за изучување на македонски јазик, наменета за...

ФДМ: ОМД нема право да го монополизира ставот на целата дијаспора

Форумот за Демократска Македонија, заедница на иселеници од Македонија, потсетува дека граѓаните по потекло од Македонија членуваат во повеќе организации во дијаспората. Секоја од...

Мицкоски застана во одбрана на македонските иселеници

Во изминатите неколку денови забележувам интензивна, поширока негативна кампања насочена кон македонските иселеници кои ја сочинуваат нашата дијаспора, генерализирајќи и критикувајќи ја нивната улога и...

ВИДЕО: ,,Пејте бе копуци едни…,,Оган да го гории…“

  Срамното видео со кое практично некои иселеници во Австралија се гордеат, покрај тоа што го покажа недозволивиот примитивизам на палење на фотографијата на премиерот...

Иселеници и нивните потомци од целиот свет формираа Форум за Демократска...

Форум за Демократска Македонија е група на иселеници од Република Македонија и нивните потомци од целиот свет. Форум преку кој ќе се слуша гласот...

Се истепаа нашинците на Божикна прослава во Дортмунд(видео)

На фб страницата наменета за активности и комуникација меѓу иселениците во Европа: ..постирана е видео од тепачка, наводно случена на Божик на прослава во германскиот...

Кавадаречките иселеници празниците во родните места ги поминаа без капка вода

Си дојдовме од Италија, петти ден вода нема. Очи не можеме да си измиеме што се вели. Вака денеска раскажува Трајче Симонов од кавадаречкото...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com