Таг: кале

Повторно се чистеше под Кале

Град Скопје и Инспекторат на град Скопје повторно организираа чистење на дивата депонија под Кале. ,,При извршениот увид...

Отстранета дивоградба на скопското Кале

  Овластен градежен инспектор, со техничка механизација, вчера ја отстрани дивоградбата која незаконски се издигна во близина на скопската тврдина Кале. Импровизираното градилиште претходно, на 18-ти...

По Велигденските празници започнува поставување на нова водоводна мрежа на Кале

  ,,Повеќе од 50 години овде не е ништо направено. И ние сме жители на Центар, а живееме како на почетокот на минатиот век“, вака...

Јанчева: Кале e запуштено место поради негрижата на Коце Трајановски и...

,,Кале повеќе не е симбол што го краси Скопје. Никола Груевски и неговата продолжена рака Коце Трајановски, го претворија Скопското Кале во место на запуштеност...

Протести во Франција поради мигрантите

Французите денес протестираа во неколку градови поради доаѓањето на мигранти од бегалскиот логор во пристаништето Кале, којшто владата планира да го затвори. Градоначалникот на Пјерфе,...

Протести и судири во Кале

Француската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите кои организираа протести за поддршка на мигрантите стационирани во најголемиот бегалски камп...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com