Таг: криза

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат за растот на заразени...

,,Од почетокот на коронакризата во земјата, од ВМРО-ДПМНЕ не видовме ништо друго освен неконструктивно делување, опструкции и критики, но сега со одолговлекување...

Синдикатот на новинари бара директен пакет мерки за новинарите и медиумските...

Соопштение на ССНМ: Со оглед на фактот дека новинарите и медиумските работници се една од главните алки во борбата...

Грчката граница нападната со подметнати пожари од мигрантите и солзавци испалени...

Околу 200 мигранти кои се наоѓаат пред грчката граница и во сендвич меѓу турската и грчката полиција, синоќа се обиделе насилно да...

Иванов: УБК е главниот генератор на кризите во Македонија

,,Не се разговарало ниту се размислувало за проглсување воена состојба. Ги отфрлам сите шпекулации дека меѓународната заедница вршеле притисок врз мене да се откажам...

Европарламентарците очекуваат Иванов да ја деблокира кризата и во наредните две...

Членовите на Европскиот парламент, Едвард Кукан од Европската народна партија, Кнут Флекенштајн од Социјалистичката партија и Иво Вајгл од Либералната партија, преку соопштение го...

СДСМ најави брза разврска на кризата

Следува брза разврска на политичката криза-порачува СДСМ во денешното соопштение пред продолжување на координативната средба во Собрание на РМ: ,,Волјата на 700.000 граѓани преточена во...

Шекеринска:Кризата ја одолговлекуваат оние кои треба да одговараат

Заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска одговарајќи на новинарски прашања го повика Претседателот Иванов да постапи согласно Уставот затоа што тоа е негова должност....

Јоксимовиќ: Mал простор кризата во Македонија да се реши по мирен...

  Директорката на Центар за надворешна политика Александар Јоксимовиќ, во интервју за РТС зборуваше за посетата на Федерика Могерини на регионот, со посебен осврт на...

Мигрантската криза во фокусот на Медитеранскиот форум

Мигрантската криза, причините и последиците кои ги предизвикува овој меѓународен проблем е темата на Медитеранскиот форум, што се одржува денеска во Скопје, во рамки...

Нема решение за мигрантската криза

Уште еден Самит посветен на мигрантската криза во Европа заврши без решение и ставање крај на напливот бегалци низ Балканската рута. Иако таа официјилано...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com