Таг: Куба

Кубански медицински тим пристигна во Италија во борба против КОВИД 19(видео)

Кубанска делегација составена од 37 лекари и 15 медицински сестри пристигна во Италија, кои од сега ќе бидат посветени да им помагаат...

Се урна Боинг со 107 патници при полетувањето од аеродром...

Авион со 107 патници се урна веднаш по полетувањето од аеродромот во близина на Хавана, јавува CNN. Кубанската државна телевизија јавува дека Boing 737 се...

Трамп не сака да молчи ,,пред комунистичкото угнетување“ и ги враќа...

Претседателот на САД Доналд Трамп најави повлекување на олеснителните мерки кон Куба, воведени од Обама, и воведување нови регулативи за туризам и за бизнис. Тој...

Започна деветдневната жалост во Куба

  Во Куба започна деветдневна жалост по повод смртта на долгогодишниот водач Фидел Кастро. На универзитетот во Хавана каде што студирал тој, стотина студенти извикуваа...

Хаити, Јамајка и Куба стравуваат од ураганот Метју

Во Хаити почна евакуација на жители од загрозените подрачја во пресрет на ураганот Метју, еден од најсилните во Атлантикот. Метеоролозите проценуваат дека ветрот ќе...

Папата ќе ја посети Колумбија

Колумбискиот претседател Хуан мануел Сантос изјави дека поглаварот на Римокатоличката црква на почетокот на идната година ќе биде во четиридневна посета на Колумбија. Папата Фрањо...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com