Таг: мелбурн

Мелбурн со ограничувања и полициски час, се соочува и со кражби,...

Главна вест утрината на медиумите во Австралија е бркотницата на полицајци со 30 годишниот Џадон Тамати, кој откако бил тестиран на...

Мелбурн оди во 6 неделен карантин поради зголемен број заразени со...

По вторпат од почетокот на пандемијата на Ковид 19, Мелбурн оди во 6 неделен карантин. Овие непопуларни мерки ги...

Ѓорге Иванов-мамец за донатори на Гала вечер во Мелбурн за прибирање...

Поранешниот претседател, Ѓорге Иванов, кој со семејството е гостин на македонските иселеници во Австралија, беше покровител и почесен гостин на инаугуративна Гала...

Противпожарен аларм го прекина говорот на Ѓорге Иванов во Мелбурн(видео)

Поранешниот македонски претседател, Ѓорге Иванов, со семејството, сопругата Маја и синот Иван, се наоѓаат во посета на македонските иселеници во Австралија.

Со неверување роднините се простија од Линдита(25) и Ветон(29) кои беа...

Преубава млада брачна двојка, Линдита(25) и Ветон Мусаи(29), беше убиена на новогодишната ноќ додека тие со своето семејство ја прославувале вечерта во...

Македонката Емилија Стерјова избрана за градоначалник на Вителси во Мелбурн(видео)

Емилија Лиза Стерјова е првата Македонкаизбрана за градоначалник на општината Вителси во градот Мелбурн, Викторија. Покрај тоа, таа е и најмладата...

Македонски иселеници во Мелбурн ги запалија знамињата на Грција, Бугарија...

Околу 50 Македонци кои живеат и работат во Австралија, пред македонскиот конзулат во Мелбурн, ги запалија грчкото, албанското и бугарското знаме и...

Во вооружен напад во популарен клуб во Мелбурн едно лице е...

Едно лице е убиено, а три се повредени, од кои две во животна опасност, по вооружениот напад во еден популарен ноќен клуб...

Ова се македонските иселеници во Австралија кои противзаконски ги снимаат и...

Овие луѓе, македонски иселеници во Австралија и најверојатно автстралиски државјани, од изутрина стојат пред зградата каде е гласачкото место за референдумот во Мелбурн и...

Грчки демонстранти се судрија со Македонци кои ги набљудуваа нивните протести...

Во Мелбурн, Австралија, грчката заедница одржа протест, скандирајќи дека Македонија е грчка, и дека не го даваат името. Како што известува порталот Фаланга од Австралија,...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com