Таг: Меркел

Лидерите на ЕУ постигнаа историски договор за седумгодишниот буџет тежок 1.074...

Лидерите на земјите членки на ЕУ по неколкудневни тешки преговори постигнаа историски договор за планот за опоравување на унијaта по тешката економска...

Путин и Зеленски договорија целосно запирање на воените дејства на истокот...

Рускиот претседател, Владимир Путини и украинскиот премиер , Володимир Зеленски, со посредство на францускиот претседател и германската канцеларка, договорија целосен прекин на...

Поповски ги предупреди Пендаровски и Димитров дека Макрон и Меркел ги...

,,Стево, (Пендаровски н.з.) Емануел Ве лаже кога Ви кажува дека не мисли на нас дека не ние место во ЕУ. Тој токму...

Макрон: Како да им објаснам на Французите дека втората земја по...

Францускиот претседател , Емануел Макрон, по завршување на средбата со канцеларката Меркел, во врска со проширувањето на ЕУ и одлуката за давање...

Меркел сѐ повеќе ја губи самодовербата(видео)

Германската канцеларка Ангела Меркел, изгледаше збунето и на последната средба со рускиот претседател, Владимир Путин, на самитот Г 20. Таа се движеше збунето...

Заев: Оваа година ќе ги започнеме преговорите со ЕУ(видео)

Премиерот Зоран Заев по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е задоволен од разговорите. „Со канцеларката Меркел...

Меркел го информирала Заев дека Бундестагот во септември ќе даде согласност...

,, Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година. Канцеларката Меркел нѐ информираше...

Заев оствари 40 минутна средба со Меркел

Македонскиот премиер, Зоран Заев, претпладнето оствари 40 минутна средба со германската канцеларка , Ангела Меркел во Берлин. Тема на...

Меркел смета дека најрано во октомври е можен датум за...

Германскиот весник „Зиддојче цајтунг“ денеска пишува дека на седница на Комисијата за европска политика на Бундестагот, германската канцеларка Ангела Меркел ставила јасно...

Заев-Меркел:Македонија и Договорот од Преспа се охрабрување за сите земји од...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com