Таг: мпц

Пендаровски побарал од поглаварите на МПЦ и ИВЗ да не поттикнуваат...

Претседателот, Стево Пендаровски, телефонски разговарал со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на...

Верските заедници немаат намера да ги затворат црквите и џамиите за...

Верските заедници во Македонија остануваат имуни на препораките и намерата на Владата со ограничување на контакти и движење да го намали ризикот...

МПЦ бара од Вселенска патријаршија да се вика „Охридска и на...

По објавувањето на писмото што премиерот Заев го испратил до Вселенската патријаршија, во кое бара признавање на МПЦ ОА, грчките и дел од македонските...

Премиерот Заев е радосен заради одлуката на БПЦ да и стане...

    Премиерот Зоран Заев, ја поздрави одлуката на Бугарската патријаршија да го прифати барањето на Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија, да и биде мајка...

Бугарската православна црква стана мајка на МПЦ и реши да ја...

Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница одлучи да се ангажира и застапува пред помесните православни цркви за востановување на канонскиот статус...

Борисов: Ако спориме кој јазик каков е место да потпишеме договор,...

,,Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот“, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката...

Трпение, господа, господа владици – ТРПЕНИЕ!

    Не сум експерт, по црковни прашања, драги мои, од ковот на колегата Бранко Ѓорѓески од некогашен “Дневник”, затоа нема да коментирам, ќе се послужам...

Бугарскиот европратеник Ковачев е воодушевен и смета дека БПЦ треба веднаш...

  Андреј Ковачев, бугарски европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, смета дека писмото на МПЦ ОА, до Бугарската Православна Црква е...

Шокантно барање до Бугарската Православна Црква да ја признае МПЦ и...

Македонска Православна Црква испратила писмо со барање до Бугарската православна црква, да ја признае и да и стане мајка-црква, обелодени владиката Наум. ,,България и Република...

МПЦ бара да прекине судскиот спор во Австралија меѓу владиката Петар...

Светиот архиерејски синод на МПЦ-Охридска архиепископија, упати инструкција до Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Автралиско-новозеландски г.Петар, и до владика Тимотеј, кој е и Администратор Австралиско-сиднејски,...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com