Таг: нов зеланд

Нов Зеланд гласаше за легализација на евтаназијата

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум поддржаа легалицизација на евтаназијата, но предложените измени на законот за легализација на канабисот најверојатно не...

Во Нов Зеланд се одложени изборите поради повторната појава на Ковид...

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, објави дека парламентарните избори во земјата ќе бидат одложени за еден месец поради нови случаи на...

Во Нов Зеланд има само 1 активен случај на КОВИД 19

,,Не само што поминавме цела недела без ниту еден нов случај на „Ковид-19“, туку само едно лице во целата земја го има...

11 Австралијци исчезнаа во вулканската ерупција на новозеландскиот Бел Остров

Владата на Австралија потврди дека 11 туристи од Австралија се водат како исчезнати откако вчера еруптираше вулканот за време на туристичката посета...

Ерупција на вулкан на новозеландски остров проголта неколку туристи(видео)

Најмалку еден турист загина, а за уште неколумина се трага кои исчезнаа во момент кога започнала ерупција во кратерот на еден вулкан...

Масовниот убиец Брентон Тарант е изведен пред суд

Австралиецот Брентон Тарант(28), кој во петокот изврши терористички напад врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч и уби 49, а рани 40...

Од автомобил случајно е снимен моментот на апсење на терористот од...

Напаѓачот на една од џамиите, а можеби и во двете, сѐ уште не е прецизно утврдено колку луѓе учествувале во нападите во...

Напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд го објави целиот масакр и...

Страшниот масакр во двете џамии во Нов Зеланд, во кој се убиени 40, а ранети 20 муслимански верници, го изврши само еден...

Во напад на две џамии во Нов Зеланд убиени се 40...

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, соопшти дека во напад на две џамии во градот Крајстчерч, се убиени 40, а ранети 20...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com