Таг: Обединети Нации

27 годишниот пат на Македонија во ОН од ПЈРМ до Република...

Денеска, на 8 април се одбележуваат 27 години од приемот на нашата држава во Организацијата на Обединети Нации (ООН). Во 1993 година,...

Дачиќ ѝ покажа двојазичен извод на родени на косовската амбасадорка во...

За време на расправата за состојбата во Косово и Метохија во Советот за безбедност на ОН, српскиот министер за надворешни работи, Ивица...

Заев: Конечно ја комплетиравме личната карта на нашата земја во Обединети...

,,Мојата земја е 27 години членка на Обединети Нации,но за првпат ви се обраќам како претставник на Република Северна Македонија“-рече премиерот Зоран...

Прво учество на нашата земја во ОН како Северна Македонија

Светските лидери учесници на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во седиштето на организацијата во Њујорк, денеска го започнаа официјалниот дел од...

Советот за безбедност на ОН ќе заседава по одлуката на Косово...

Седницата на Советот за безбедност на Обединети нации, на која ќе се расправа за одлуката на косовското Собрание за формирање војска, е закажана за...

Во Њујорк не зборуваат, па Жерновски јавно го потсети Иванов дека...

,,Претседателе Иванов, македонската иднина е наша заедничка одговорност Вчера седевме заедно, еден до друг, во Генералната асамблеја на ОН во Њујорк. (Не)очекувано, не разменивме ниту...

Претседателот Иванов на 27 септември ќе се обрати пред Генералното собрание...

Веќе може да се претпостави каков ќе биде говорот на Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов на 73 Генерално собрание на Обединети Нации. За очекување...

Протести во главниот град на Јемен

Повеќе илјади луѓе протестираа Сани, главниот град на Јемен, по повод воздушниот напад на меѓународната коалиција која ја предводи Саудиска Арабија на погребна сала,...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com