Таг: образование

Парковите како поле за (не)културен натпревар меѓу младите

Време денешно, време сегашно, време на корона. Образовните институции не работат, но затоа парковите се пуштени на турбо. Секој божји ден, секоја...

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од...

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем...

Од септември платите во основното, средното и високото образование ќе бидат...

На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото...

Општина Гостивар го доби спорот за одземените ингереции, Тараври бара оставка...

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, ја објави пресудата на Управниот суд, според која Министерство за образование намло надлежност да ги одземе...

Таравари:Пред неколку дена ни дојде на сочувство, а сега нѐ дискриминира...

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, вечерва на својот ФБ профил објави драматична и жестока порака до премиерот, Зоран Заев. Тој е...

Владата даде зелено светло за вработување на наставничкиот кадар на неопределено...

Владата на вчерашната седницата ја прифати информација за вработувањата во основните и средните училишта и донесе одлука Министерството за образование и наука да побара...

Дескоска: Поздрав пленумци, донесовме закон со кој може да се гордееме

,,Вака започна приказната. Бев на овој протест, марширав како професор кој се бори за академската слобода, слободата на мисла и автономија на универзитетот. Денес...

Министерката Дескоска најави големи реформи во образовниот систем

Големи реформи во основното образование. Создаваме #нов и #квалитетен#образовен #модел кој е автентичен и соодветствува на нашето подрачје. Едни од клучните промени на новите наставни програми и планови за #првото#одделение,...

Заев најави помалку предмети во училиштата и помалку студиски години на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше на Конференција за квалитетно образование за раст, резултати и подобра иднина, во организација на...

ДУИ го препушта Министерство за здравство, образование оди кај СДСМ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека Министерството за здравство ќе биде раководено од кадар од партиите на Албанците, но нема да доаѓа од...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com