Таг: османли

Османли за белградски ,,Експрес“: Ова е доба на порнографијата од новокомпонирани...

ВО БЕЛГРАДСКИОТ НЕДЕЛНИК „ЕКСПРЕС“ е објавено мега интервју со македонскиот писател Томислав Османли. Во мега-интервјуто со македонскиот...

Османли:Во Македонија се затвораат читални, а ширум се отвораат затворите

УБИСТВО НА ДОМОТ НА КНИГАТА  Ете: во Македонија се затвораат читалните, а ширум се отвораат затворите.Сѐ додека е така,...

Османли: Секако дека сум југоносталгичар, тоа ми е почовечно и послободно

Интервју на писателот Томислав Османли за српски Данас : -Кон прашањето како гледа на државите настанати со распадот на СФРЈ и дали е југоносталгичар, Османли...

,,Тајното братство на носталгичарите“-нова книга раскази на Томислав Османли

ВО ИЗДАНИЕ НА ВИГ „ЗЕНИЦА“ Книга раскази за Скопје на Томислав Османли Под насловот „Тајното братство на носталгичарите“, деновиве излезе од печат уште една збирка раскази...

Прва награда за Османли на конкурсот ,,Антево слово“ во Италија

Наградени на „Антево слово“ 2017/ 18 година Сицилија, Италија „АНТЕВО СЛОВО“ 2017/ 18 1-ва награда Томислав Османли Песна: Љубов / Amore Втора награда Александра Димитрова Песна: Литост Трета награда Салваторе Амбросино Песна: Сменети умови ИНТЕРНАЦИОНАЛНА НАГРАДА...

Османли: Во Телма беше извршен културоцид

,,Во Телма останав најдолго, цели 18 години и заедно со една сјајна екипа колеги од сите журналистички домени, полтичката , забавната, па се до...

Романот „Зад аголот“ на Томислав Османли објавен во Србија

 На тековниот 62. Меѓународен белградски Саем на книгата, на штандот од  белградското книгоиздателство “Албатрос плус“ само што се појави српскиот превод на романот „Зад аголот“...

Солун:Книжевно чествување на Блаже Конески и претставување на писателот Томислав Османли

        На двете одделни книжевни претставувања кои ги носат имињата "Везилка" и „Светилка за Ханука“, првото според антологиската поема на академикот Конески, а второто според...

И весниците ги убиваат, зарем не?

Во Македонија најлесно умираат весниците. Има систем во тоа. Оние нации што допуштаат весниците лесно да им умираат се доказ за ниската или ништовната...

,,Дваесет и првиот“ на Османли објавен на бугарски јазик

Деновиве во издание на „Персеи“ од Софија беше објавен романот „Дваесет и првиот“ на македонскиот автор Томислав Османли во превод на Маријан Петров. За...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com