Таг: преспа

Владиката Пимен зборуваше за Преспа на трибината на СДСМ(видео)

На трибината во Ресен во организација на СДСМ од циклусот „Агенда 20-24“, посветена на Преспанскиот договор и неговите импликации за развој на...

Премиерот Заев на мотор ја прошета Преспа и пристигна на ЦО...

,,Огромно задоволство е Преспа да ја запознаеме на ваков начин, преку дружење, музика, храна, преку запознавање на природните убавини и традицијата.

Гареж и пустош во Преспа(фото)

По вчерашните намерно подметнати пожари во преспанскиот регион, денеска катаклизмична слика.

Дебата за Македонија во Бундестаг-ДУИ ги кочи реформите, позитивни сигнали од...

Во Германскиот Бундестаг денеска се дебатираше за Македонија, јавува Дојче Веле на македонски јазик. Целосно сменета атмосфера во државата во позитивна насока, честитки за договорот...

Ципрас: Нема алтернативни решенија за ЕУ и НАТО ако нашите соседи...

,,Ако нашите соседи го одбијат Договорот низ процесите кои ги водат и се за почит, треба да знаат дека нема алтернативни решенија за нивен...

Договорот од Преспа во МАНУ: Грција го признава нашиот идентитет, македонскиот...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, учествуваше со свое обраќање на конференцијата...

Еко герила-Преспа: Локалната власт во Ресен нема интерес за граѓанските здруженија...

На 23.08.2018год, беше спроведена една симболична герила - акција од страна на  здружението Еко герила-Преспа.Велат дека акцијата била уредно пријавена и надгледувана од надлежните...

Високи меѓународни гости се очекуваат на потпишувањето на Договорот за името...

Во недела во Преспа, на грчка страна, ќе биде потпишанa „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на...

Изгоре трската во Долно Перово крај Ресен (фото)

На неколку ФБ страници од Преспанскиот регион, жители од овој дел на Македонија, постираа фотографии кои сведочат за еколошка катастрофа во Преспанско Езеро. Цела ноќ...

Само 115 првооделенци во цела Преспа

Во понеделеник, 4 септември, започнува новата учебна 2017/2018 година и за околу 1400 ученици во Преспа. За прв пат во ученичките клупи ќе седнат...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com