Таг: признавање

Премиерот Заев е радосен заради одлуката на БПЦ да и стане...

    Премиерот Зоран Заев, ја поздрави одлуката на Бугарската патријаршија да го прифати барањето на Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија, да и биде мајка...

Софија тврди дека косовските Горани се “бугарско малцинство” и врши притисок...

Бугарска офанзива и во Косово, овојпат нивна цел се Македонците со исламска вероисповест од Гора или така наречени Горани. Бугарија врши притисок за официјално признавање...

Бугарскиот европратеник Ковачев е воодушевен и смета дека БПЦ треба веднаш...

  Андреј Ковачев, бугарски европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, смета дека писмото на МПЦ ОА, до Бугарската Православна Црква е...

Шокантно барање до Бугарската Православна Црква да ја признае МПЦ и...

Македонска Православна Црква испратила писмо со барање до Бугарската православна црква, да ја признае и да и стане мајка-црква, обелодени владиката Наум. ,,България и Република...

Дачиќ од Атина во друштво на Коѕијас Македонија ја нарекуваше БЈРМ...

    Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно кон Грција, изјави српскиот...

ЛДП на Чеда Јовановиќ бара Дачиќ да одлучи дали е српски...

ЛДП на Чедомир Јовановиќ во Србија реагира на постојаните контроверзни и провокативни изјави на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ со кои ги...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com