Таг: реформи

Последниот мониторинг покажал дека АКМИС системот се користи доследно во судските...

Осум судови во државава биле предмет на проверка на Комисијата за надзор во насока на тоа дали и колку се применува АКМИС...

Медиумските здруженија бараат деблокирање на реформите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ)...

Дебата за Македонија во Бундестаг-ДУИ ги кочи реформите, позитивни сигнали од...

Во Германскиот Бундестаг денеска се дебатираше за Македонија, јавува Дојче Веле на македонски јазик. Целосно сменета атмосфера во државата во позитивна насока, честитки за договорот...

Амбасадата на САД не го коментира Законот за јазици, очекува Собранието...

    Како што кажа помошникот-државен секретар Мичел во вторникот, за време на неговата посета на Скопје, Македонија прави големи чекори во процесот на градење силна...

Јово Вангеловски изземен од Советот за реформи во правосудството

Владата на Република Македонија го формираше Советот за следење на имплементација на стратегијата во правосудството 2017-2022, со кој ќе претседава премиерот Зоран Заев. На седницата...

СДСМ: Позитивниот рејтинг за Македонија од страна на „Фич“ е...

,,Меѓународната агенција „Фич“ го промени изгледот на Македонија од негативен во позитивен со потврден ББ рејтинг. Ова е уште една позитивна вест за Република Македонија. Промената...

Министерката Дескоска најави големи реформи во образовниот систем

Големи реформи во основното образование. Создаваме #нов и #квалитетен#образовен #модел кој е автентичен и соодветствува на нашето подрачје. Едни од клучните промени на новите наставни програми и планови за #првото#одделение,...

Прв состанок на Советот за реформи во јавната администрација(видео)

Денеска во Владата на Република Македонија се формираше Совет за реформа на јавната администрација, што ќе ја следи реализацијата на Стратегијата за реформи во...

Владата и медиумите дебатираа за реформите во медиумскиот простор(видео)

Министерството за информатичко општество и администрација денеска повторно организираше јавна дебата со наслов „Реформи во медиумскиот сектор“, на која со претставниците на медиумската фела...

Спасовски:Политичкиот естаблишмент го користеше УБК за корупција, неопходни се реформи

  После се што видовме и доживеавме во годините зад нас, никој нема ни ронка дилема дека трансформацијата на Управата за безбедност и контраразузнавање, вклучително...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com