Таг: северна кореја

Севернокорејците воскликнуваа за водачот со медицински маски на лицето(видео)

По неколкунеделни нагаѓања дали лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун е жив, државната телевизија објави видео снимка на која тој наводно...

Навивачи со јајца ги гаѓаа фудбалерите на Јужна Кореја (ВИДЕО)

  Иако го победија светскиот шампион Германија со 2-0, репрезентацијата на Јужна Кореја беше елиминирана по групната фаза на Мундијалот во Русија. Јужнокорејците беа претставени...

Ким Јонг му „ги испрати“ на Трамп посмртните остатоци од 200...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Северна Кореја  ги вратила посмртните остатоци од 200 американски војници  исчезнати за време на Корејската војна. ,,Вратени се нашите ...

Трамп и Ким Џонг Ун го пoтпишаа историскиот документ за денуклеаризација...

  Обврската за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров е содржана во документот кој севернокорејскиот лидер  и американскиот претседател  го потпишаа на крајот на самитот во...

74-годишната севернокорејска спикерка Ри Чун-хи, со воодушевување чита за лансираните ракети(видео)

Миленичката на севернокорејскиот лидер, 74-годишната спикерка на државната телевизија, Ри Чун-хи, со невидена гордост и особено задоволство, ја чита веста за лансирање на хидрогенската...

По лансирањето на хидрогенска бомба, земјотрес од 6,3 во Северна Кореја

По лансирањето на хидрогенска бомба, во Северна Кореја е забележан земјотрес дури од 6,3 степени, јавуваат светските агенции. Потресот е регистриран и од американскиот геолошки...

Светот на нозе по лансирање на севернокорејска ракета којашто ја прелета...

Големите светски сили се сериозно загрижени по последното лансирање на ракета од страна на Северна Кореја која ја прелета јапонската територија и падна во...

ВМРО ДПМНЕ:Нема да дозволиме СДСМ да ја претвори Македонија од демократска...

,,Поминаа 20 дена од објавувањето на скандалозната снимка на која се гледа како пратеникот од СДСМ, Курто Дудуш, ветува амнестија за сторен криминал за...

ВИДЕО: Објавена снимка од убиството на братот на севрнокорејскиот лидер

Снимката од безбедносните камери на аеродромот во Малезија,  од моментот на нападот врз полубратот на лидерот на Северна Кореа, доспеа до медиумите. Имено, на...

Северна Кореја подготвува нова нуклеарна проба?

Резултатите од анализите од неодамна направени сателитски снимки предизвикуваат загриженост дека Северна Кореја подготвува нов нуклеарен тест или лансирање на далекуцелни ракети, предупредија денес...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com