Таг: сзо

Вакцинирање за Ковид 19 најрано на почетокот на 2021 година

Извршниот директор на СЗО за вонредни состојби, Мајк Рајан, изјави дека научниците и истражувачите добро напредуваат во создавање безбедна вакцина против...

СЗО: Најмногу заразени во последното деноноќие од почетокот на пандемијата

Светската здравствена организација пријави најмногу заразени во едно деноноќие од почетокот на пандемијата на коронавирус, дури 183.020 регистрирани на светско ниво.

Филипче: СЗО препорачува носење маски, ние оваа мерка веќе ја имплементиравме

,,СЗО со ажурирањето на упатствата со препораки препорача на владите во светот да инсистираат сите да носат заштитни маски за лице на...

Гутереш го повика Трамп да ја преиспита одлуката за укинување на...

Откако американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека донел одлука САД да прекине со финансирање на Светската Здравствена Организација, се јави Генералниот секретар...

СЗО прогласи пандемија, кај нас уште две лица заразени од корона...

Светската Здравствена Организација прогласи пандемија, како последица од ширењето на корона вирусот речиси во сите земји во светот. ,,СЗО...

Македонија примерно ги спроведува препораките на СЗО за корона вирус

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче, од министерката за финансии, Нина Ангеловска...

СЗО прогласи глобална вонредна ситуација поради корона-вирусот

Светската здравствена организација прогласи вонредна состојба на глобално ниво порадо брзото ширење на епидемија на заболени од корона-вирус кој може да предизвика...

Смртоносната епидемија на ебола во Конго е закана за целиот свет

Смртоносната епидемија на ебола во Конго, која зафати двомилионски град во оваа земја, е прогласена за меѓународна здравствена криза од страна на...

СЗО ја повика Србија да воведе целосна забрана за пушење на...

Светската здравствена организација ја повика Србија да воведе целосна забрана за пушење на јавни места и во затворени простории, информира РТС.

Тетово, Скопје и Битола меѓу десетте најзагадени градови во Европа

Светската здравствена организација ги објави податоците за десет најзагадени градови во Европа. На ,,топ“ десет најзагадени на листата се наоѓаат дури три градови од...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com