Таг: судство

Заев: Сваровски судските центри на моќ мора да се прочистат веднаш!

,,Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на...

Заев повторно најавува проверка (ветинг) на судиите и прочистување од корумпираните...

Потребен е целосен ветинг во судството, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашната граѓанска трибина ,,На прав пат“ во Велес. Исто...

Опозицијата не прифаќа одредени решенија во законите за судските реформи

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор,  продолжи со разгледување на предложените измени на Законот за судови, Законот за...

ВМРО ДПМНЕ: Партиските инсталации во судството ги уриваат функционирањето на правдата...

,,Партиските инсталации во судството го рушат функционирањето на правдата и правната држава. Очигледно е дека судиите станаа партиски послушници и војници. Јасно е дека во...

ВМРО ДПМНЕ не ги дава своите инсталации во судството и ,,сваровски“...

,,ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи инсталација на партиски кадри во судството и со сета сила ќе се спротистави да го спречи тоа“ -ова вчера...

По 11 години целосна контрола,Груевски во Брисел зборува за притисоци врз...

Притисоците врз медиумската сфера во Македонија и врз судството, како и целокупната атмосфера во македонското општество по доаѓањето на новата власт во земјата беа...

Груевски ги теши судиите дека нема да дозволи нивен реизбор и...

  ВМРО-ДПМНЕ ќе направи се за да го спречи партизирањето на судството од страна на СДСМ-рече Груевски коментирајќи ги најавите за реизбор на суидиите. -ВМРО-ДПМНЕ ќе...

СДСМ: Новата Влада веднаш ќе почне реформи во судството и ќе...

  ,,Изборот на новата реформска Влада значи крај за Сваровски судството. Новата власт значи крај за судии избрани од тевтерчиња кои ги штитат криминалите на...

Жерновски: Ќе се реформира последниот бастион на Груевски-судството

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со денешното одложување на судското рочиште во случајот “Демолирање на општина Центар“...

СДСМ ветува реизбор на судии, ВМРО ДПМНЕ ги храбри да не...

Ќе има целосен реизбор на судии. Судиите ќе работат во заштита на граѓаните, а не по партиски директиви како досега-реагира Социјалдемократскиот сојуз по пишувањата...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com