Таг: турција

Турција испраќа помош за здравствените работници

Владата на РСМ информираше дека на својата последна седница го утврдила текстот на договорот меѓу Република Северна Македонија и Република Турција за...

Турција ги врати мигрантите од грчката граница и ги смести во...

Турската Влада денеска со повеќе автобуси ги повлече мигрантите од грчката граница на кои претходно им помогна да дојдат тука и да...

Две македонски државјанки и двегодишно дете се депортирани од Турција од...

Во текот на вечерта на 10.03.2020 година, преку Меѓународниот аеродром Скопје, во Република Северна Македонија е извршена депортација на три лица од...

Прв случај на КОВИД 19 во Турција, само Црна Гора и...

Турскиот министер за здравство, Фахретин Коца, доцна синоќа на прес конференција објави дека е регистриран првиот случај на заболен од корона вирус...

Турција испраќа 1.000 специјалци за да спречат враќање на мигрантите

Утрината со автобуси беа донесени стотици мигранти на границата со Грција. Турција продолжува да врши притисок на ЕУ, и...

Голема тепачка во турскиот Парламент поради ситуацијата во Сирија(видео)

Пратеници во турскиот Парламент денеска физички се пресметаа поради различните ставови околу ситуацијата во Сирија и улогата на Турција во војната.

Снимката од ТВ студио ја покажува јачината на земјотресот во Турција(видео)

Источна Турција изминатата вечер е погодена од силен земјотрес со јачина од 6,8 степени. Урнати се многу објекти, загинаа...

Турската амбасадорка ја информираше македонската јавност за воената операција во Сирија

Турската амбасадорка во Република Северна Македонија, Тулин Еркал Кара, денеска на прес конференција информираше за воената операција ,,Извор на мирот“ во Сирија.

Видео: Елмас во топ форма, со гол му донесе победа...

Елиф Елмас го постигна својот четврти гол сезонава во Турција за Фенербахче , неговиот тим победи против Анталлијаспор со 3-1, нашиот...

Видео: Во сообраќајна несреќа почина чешки репрезентативец во Турција

Чешкиот фудбалски репрезентативец, Жозеф Шурал почина во сообраќајната несреќа во Динек. Шурал, играч на Аланијаспор и репрезентативец на...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com