Таг: Уставен

Богдановиќ: Мораториумот за градење е во интерес на граѓаните

Општина Центар со разочарување ја прими веста дека вчера Уставниот Суд донесе времена мерка до конечна одлука за целосно укинување на мораториумот...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за продолжување на мандатот на градоначалниците

Уставниот суд нема да поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот...

Ликот од снимките што го влече Зијадин Села низ собраниските ходници...

Еден од напаѓачите на Зијадин Села,  кој со уште неколку лица го влечеше  полумртов низ ходниците на македонското Собрание, се препознава на една од...

Иванов разговараше со претседателот на Уставен суд

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими претседателот на Уставниот суд на Република Македонија, Никола Ивановски во неговиот кабинет на Водно. На средбата,...

Фаворитот на Гошева нов Претседател на Уставен суд

Никола Ивановски е новиот Претседател на Уставен суд. Тој важеше за главен фаворит на досегашната претседателка Елена Гошева чиј мандат завршува на 1-ви...

Нема правна основа да се оценуваат помилувањата

Уставен суд треба да ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста за помилување од Претседателот на државата за предметите кои ги работи СЈО. Според...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com