Таг: устав

Ременски:Времето ќе покаже дека ова беше една од најисправните одлуки

,,Без патетики молам !Најголем дел од оние кои кукаат, лелекаат, колнат, проколнуваат и плачат на тоа што никогаш не умрело, ниту пак...

Со 81 глас ЗА донесени се измените на Уставот со кои...

Со двотретинско мнозинство, пратениците ги донесоа измените на Уставот на Република Македонија, со кои се вградуваат новите амандмани согласно Договорот од Преспа...

Заев го прифати барањето на Касами и обезбеди двотретинско мнозинство

Владата ја информираше јавноста дека е постигнат договор со кој се надминати разликите околу амндманите и е обезбедено двотретинско мнозинство.

Груевски се јави од Будимпешта: Ставате црн печат на македонската крвава...

Доцна попладнето , избеганиот осуденик, Никола Груевски, напиша нов ФБ статус, посветен на гласањето во Парламентот за уставни измени. Еве што напиша...

Дел од пратениците не му се придружија на Мицкоски, власта најверојатно...

,,Добар знак! Дел од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ не застана позади Мицкоски денеска на прес конференција и не го поддржа она...

Заев постигна договор со Села(видео)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнето се сретна со претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села.

Охридскиот рамковен договор се протнува во Преамбулата како државотворен елемент

Иако Охридскиот рамковен договор како процес кој се одвива во Република Македонија од 2001 година по вооружениот конфликт, не е дел од преговарачкиот процес...

Владата го објави текстот на нацрт-амандманите на Уставот на РМ, согласно...

ТЕКСТ НА НАЦРТ - АМАНДМАНИТЕ XXXIII, XXXIV, XXXV И XXXVI НА УСТАВОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА   Овие амандмани се составен дел на Уставот на Република Македонија и...

Заев: Во преамбулата ќе стои прогласот, а не одлуките на АСНОМ

Премиерот Зоран Заев ја објасни промената на преамбулата на Уставот на РМ, во однос на спомнувањето на АСНОМ, а согласно Договорот со Грција. Тој рече...

САД му пишаа на Мицкоски дека се многу разочарани од него...

  ,,Почитуван Христијан, Како што веќе разговаравме, Соединетите Држави силно веруваат дека Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција е историска можност за Македонија да обезбеди...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com