Таг: химна

Тамара Тодевска истетовира дел од стиховите од македонската химна

Пејачката Тамара Тодевска на социјалните мрежи ја објави својата нова тетоважа. ,,Ветено, сторено “-напиша Тамара и ги објави овие...

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од...

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем...

Амбасада на САД: Се случуваат грешки, но САД имаат длабока почит...

По извинувањето на Тамара за погрешно испеаната химна на вчерашната прослава на националниот ден на САД, од американската Амбасада во Скопје изразија...

Тамара се извини за неиспеаната строфа од македонската химна

По реакциите за неиспеаната строфа од македонската химна во која се спомнуваат Гоце, Даме , Јане и Питу Гули, пејачката Тамара...

ОМД бара извинување од Амбасада на САД за ,,грешно испеаната...

Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на Амбасадата на САД во Скопје, Македонија,како што се вели во...

Тамара ја ,,заборави“ строфата за Гоце, Даме и Питу од македонската...

Голема прашина се крена откако беше објавено видеото од приемот во Американската амбасада, по повод Нациналниот ден 4 јули, вчера во Скопје.

Грчкиот и уште 4 воени оркестри ги свиреа химните на Македонија...

Припадниците на воените оркестри на Северна Македонија, САД, Грција, Велика Британија и Словенија со заедничка изведба на химните на НАТО и...

Влада: Националната химна останува иста и не е предмет на Договорот...

,,Националната химна останува иста, не била тема на дискусија и околу истата нема никаков спор. Химната ќе остане и...

Игор Дурловски повторно дел од протестите пред Собрание, но преку разглас

Оперскиот пејач, Игор Дурловски, против кого се води судски процес за Терористичко загрозување на уставниот поредок и е дел од обвинението за поттикнување насилство...

Јана Бурчевска ја испеа македонската химна на одбележувањето на 4 Јули...

Традиционално, Амбасада на САД во Република Македонија, и оваа година приреди голем прием со многу поканети гости, по повод националниот ден 4 Јули. Беа испеани...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com